Choď na obsah Choď na menu
 


 

V bratislavskom Panta Rhei ju 20.1. 2011 slávnostne pokrstil známy slovenský básnik a textár, Kamil Peteraj. Kniha je výberom z poézie deviatich súčasných autorov. Miroslava Ábelová, Tono Mello, Ivana Drábová, Richard Miške, AmiaTamealla, Miroslav Búran, Penelope Toomey, Strix, Michal Pivarči. Práve prví štyria spomenutí pochádzajú z Prievidze. Kamil Peteraj prirovnal túto zhodu k "trnavskej skupine" a k možnosti formovania sa súčasnej silnej prievidzskej skupiny. Autorom poprial, aby sa zbierka stala kultovou.

Ako sa týmto mladým ľuďom podarilo debutovať s poéziou práve vo vydavateľstve Ikar? Jedného dňa sa rozhodli svoje básne uverejniť na portáli mamtalent.sk, ktorý vydavateľstvo Ikar pripravilo . A spravili dobre. Spomedzi tisícky príspevkov, ktoré sa od vzniku portálu v septembri 2009 na stránke nahromadili, sa usmialo šťastie práve na tie ich. Šťastie menom Ikar a Kamil Peteraj. Práve oni spoločne vybrali deviatich najlepších autorov. Z výberu ich uverejnených diel sa následne zostavila zbierka básní Sólo pre 9 hlasov.

Kniha uzrela svetlo sveta 19.1. 2011 a deň na to sa uskutočnil jej krst. Ešte budú musieť bojovať s mnohými vecami, hlavne v sebe, lebo poézia je o skúsenosti. Ale pre mňa - ako autora, ktorý končí - to bola pekná výzva. Hral som v nej úlohu netvora. Prišiel výťah, ja som vás deviatich do neho našupoval, teraz to stlačím a choďte pekne hore – scéna je vaša,”zaželal básnickým talentom krstný otec Kamil Peteraj. Keďže sa okrem zbierky uvádzala do života i ďalšia kniha z edície Mám talent, Drsná neha od Silvie Koscelanskej, krstilo sa jej symbolom na obálke - citrónom a kockami ľadu. Na krste taktiež zaspieval i Miro Jaroš - na textoch svojich piesní spolupracuje s autorkou Ivanou Drábovou.

Pri príležitosti uvedenia zbierky na trh sa prievidzský Literárny klub POET rozhodol zorganizovať i verejné čítanie z tejto knižky. Akcia sa uskutočnila 22.1. 2011 v priestoroch Regionálneho kultúrneho centra Prievidza. Programom sprevádzala známa prievidzská divadelníčka Katarína Súkeníková a o hudobnú vsuvku sa postarali Shz Nany. Na prezentácii sa predstavilo 7 autorov, vrátane Prievidžanov Miroslavy Ábelovej, Tona Mella, Ivany Drábovej a Richarda Miškeho, ktorí sú zároveň i členmi LK POET. Diváci mali možnosť si knihu zakúpiť i dať podpísať samotnými autormi. Vy, ktorí ste tak neurobili, výber zo súčasnej poézie Sólo pre 9 hlasov nájdete na pultoch kníhkupectiev.

 

Foto: Michal Sokirka, Lula Rusnáková, Nox

1. KRST - Autori a krstní otcovia / Ivka Drábová a Kamil Peteraj / Akt krstenia

2. PREZENTÁCIA -  Richard Miške a AmiaTamealla/ Autogramiáda/ Ivka Drábová číta/ Mirka Ábelová, Richard Miške, Michal Pivarči, Strix, AmiaTamealla, Ivka Drábová, Tono Mello

 

 

Obrázok

Obrázok  

 

 

 

 

 

 

Obrázok  

     Obrázok      Obrázok Obrázok                                                
Obrázok

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Pen you are the BEST

(Joe Hammer, 5. 3. 2011 20:18)

Pen you are simply the BEST, my congrats!